ČA bi mi da nan beštij’ ni!
Tradicionalna manifestacija ČAkavska večer svake godine okuplja ljubitelje čakavice i tradicije predstavljajući mlade talente te njihov trud i rad u očuvanju jezičnog identiteta.
U Osnovnoj školi Bijaći u Kaštel Novom 8. svibnja 2024. održana je tradicionalna 33. ČAkavska večer pod nazivom ČA bi mi da nan beštij’ ni! Sve je bilo posvećeno krovnoj temi vezanoj uz brigu o životinjama i suživotu čovjeka i životinja.
ČAkavski brod uspješno plovi
Dvosatni večernji program privukao je brojne zaljubljenike u čakavsku ‘rič’. Okupljene je na samom početku programa pozdravila ravnateljica OŠ Bijaći i inicijatorica ovog i brojnih događanja Jadranka Šošić te naglasila: „Bijaćki tim traje, jedni odlaze, drugi dolaze. Kad i ja uskoro odem, nadam se da će ovaj čakavski brod i dalje uspješno ploviti.”
Uz brojne goste i uzvanike nazočio je predsjednik kaštelanskog Gradskog vijeća Ivan Udovičić i čelni čovjek grada Kaštela, gradonačelnik Denis Ivanović koji je pozdravio sve nazočne i riječima hvale čestitao domaćinima na ustrajnosti u njegovanju čakavice i organizaciji ČAkavskih večeriju i brojnih drugih projekata i aktivnosti kojima se obogaćuje kulturni i javni život grada Kaštela. Čestitke i pohvale bijaćkom timu na čelu s ravnateljicom za održavanje ovoga najdugovječnijeg školskog projekta u Republici Hrvatskoj te isticanju važnosti u njegovanju jezika i baštine u Godini Marka Marulića, uputio je u ime Splitsko-dalmatinske županije zamjenik pročelnika za prosvjetu Igor Stanišić. Pohvalama se pridružila i viša savjetnica Mirela Majstrović u ime Agencije za odgoj i obrazovanje. Prenijela je pozdrave i čestitke v. d. ravnateljice prof. Darie Kurtić uz potporu za nastavak suradnje.
Među uzvanicima bili su i profesori Gimnazije Ahmet Gashi iz Prištine, čiji mentori i učenici izvrsnim likovnim radovima redovito sudjeluju u Međunarodnom natječaju ČA u versin, riči i pinelu u organizaciji Osnovne škola Bijaći i Agencije za odgoj i obrazovanje.
Bogat program večeri
Program su obogatili nastupi prvonagrađenih recitatora koji su sudjelovali u IX. Međunarodnom natječaju ČA u versin, riči i pinelu.
Predstavila su se djeca iz Dječjeg vrtića Trogir PO Vrabac (mentorice: Ivana Lučin, Anita Alić i Anita Čarija), pobjednici u kategoriji skupnoga nastupa te Leona Perhat (mentorica Verica Buškulić) iz Dječjeg vrtića Marjan PO Kekec, pobjednica u kategoriji pojedinačnog nastupa. U kategoriji predmetne nastave nastupile su prvonagrađene učenice: Maja Klarić iz OŠ Bijaći (mentorica Tomislava Rogošić) i Hana Samardžić iz OŠ Antuna Gustava Matoša iz Zagreba (mentorica Vjera Mrvelj).
Bijaćke meštrovice, klapa bijaćkih učiteljica, pod vodstvom novog voditelja Vlade Badrova, učitelja glazbene kulture izvela je pjesme Dobra večer, uzorita i Ružo crvena.
- Zbornik radova ČA u versin, riči i pinelu (2023. – 2024.) predstavili su prof. Klara Mitar, doc. dr. sc. Josip Lasić i čakavski pjesnik Nađan Dumanić. Osim popisa recitatora, zbornik obuhvaća literarne i likovne radove iz Hrvatske, Španjolske, Italije, Bugarske, Rumunjske, Grčke, Poljske, Slovenije, Kosova, Sjeverne Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Turske, Litve i Mađarske. Sve to dokazuje da je ovaj projekt uistinu prerastao školsku, županijsku pa i državnu razinu, istakao je doc. dr. sc. Josip Lasić.
Nazočni su u školskom predvorju razgledali izložbu nagrađenih i pohvaljenih radova u IX. natječaju te prezentaciju virtualne izložbe koju su priredili informatičar Ante Bagarić i pedagoginja Anđela Majić.
Središnji događaj bio je nastup dramske skupine Dračice koja je izvela dramolet Judi, zviri i beštimje autorice Nataše Jukić, u režiji Sandre Špika i Marine Pažanin. U dramoletu je dan satiričan osvrt na suvremeni život u Dalmaciji koji je šaljivo prikazan u suživotu ‘beštije i čovika’, u priči o prijateljstvu, ljubavi i granicama ljudske gramzivosti. Pere i njegova Ane, jedan Tovar i jedna Maška, poneki furešt i prodana duša – pokazuju svijet onakvim kakav on uistinu jest – šaren i dinamičan, satkan od različitosti ljudskih duša.
Kao šlag na torti u završnici 33. ČAkavske večeri uslijedio je nastup Harija Rončevića koji je svojim hitovima poput Još ne znam kud s tobom, Kada jednom ovom zafalin se tilu i dr. podsjetio publiku zašto je jedan od naših najboljih kantautora.
Bila je ovo još jedna ČAkavska večer u kojoj su uživali organizatori, gosti i zaljubljenici u čakavsku ‘rič’ slaveći ljepotu zavičajnog govora u 2024. – Godini Marka Marulića (18. 08. 1450. – 05. 01. 1524.), oca hrvatske književnosti koji je čakavicu postavio na pijedestal hrvatske jezične baštine.
Pripremila: Natali Galinec, 7.e
ULOGE:
Rafael Kunac, 3.c – Kinder
Maja Klarić, 5.a – Galeb
Stipe Bartulović, 6.b – Pere
Ivan Radunić, 6.c – Šime
Franka Matković, 7.c – Maška
Lucija Veljača, 7.c – Antica
Jakov Lemo, 7.d – Herr Jakov
Lovre Rođaković, 7.d – Tovar