Europa u Rudinama

Dio zastupnika školskog EKO Parlamenta i članovi novinarske skupine posjetili su reciklažno dvorište u Rudinama u pratnji nastavnica Zorane Duplančić, Ivanice Debak Banović i Anđeline Lukas.

U nizu kišnih dana mjeseca studenog uspjeli smo uhvatiti jedan sunčani dan i uputili se u reciklažno dvorište u Rudinama, u unaprijed dogovoren posjet. Dočekala nas je naša ljubazna domaćica Iva Barun, savjetnica za gospodarenje otpadom u tvrtki Zeleno i  modro. A od te je tvrtke zapravo sve i počelo jer su po podacima za 2019. godinu Kaštela bila na samom dnu u RH po sramotnom postotku od 0,26 % po odvajanju otpada da bi u ovoj, 2021. godini u prvih deset mjeseci dostigli 10 %. Još uvijek je to malo u europskim okvirima, ali ipak za naš grad napredak je velik. Do 2019. u Kaštelima se prikupljanjem otpada bavila tvrtka Čistoća d.o.o Split i postojali su spremnici za odvojeno prikupljanje otpada, ali samo na javnim površinama, a rezultati su bili više nego loši. Najviše se po pitanju odvajanja otpada postiglo podjelom posebnih spremnika za papir i plastiku po kućanstvima jer se upravo odvajanje i prikupljanje na kućnom pragu smatra najuspješnijim načinom. Mjesečni račun ovisi o broju pražnjenja spremnika za miješani komunalni otpad, a redovitim odvajanjem materijala koji se mogu reciklirati, smanjuju se i računi. U dijelovima grada gdje građani nemaju mogućnost držanja odvojenih spremnika u svojim stanovima,  postavljeni su  podzemni spremnici na javnim površinama za koje će imati posebne kartice kojima ih otvaraju.

Prinip tri R

Započinjemo našu šetnju reciklažnim dvorištem i odgovaramo na pitanja gospođice Barun. 

Zašto trebamo odvajati otpad?

– Da ne onečistimo okoliš i da se može reciklirati, odgovaramo.

– Znate li što znači reciklirati?

– Znamo, naravno, ponovno upotrijebiti za istu ili sličnu namjenu.

Jeste li čuli za tri R? pita i odmah objašnjava: REDUSE, REUSE, RECYCLE. Zajedno prevodimo: 

Reduse smanjite količinu otpada već pri kupovini. Nosite platnene vrećice u trgovinu, pazite na ambalažu proizvoda koje kupujete i birajte one od recikliranih materijala.

Reuse – ponovo upotrijebi. Kupujte proizvode u povratnoj ambalaži. Time ćete uštedjeti i novac jer ćete dobiti i povrat novca za plastične i staklene boce te limenke.

Recycle – odvajajte otpad u svojim kućama i redovito odlažite na reciklažnom odvorištu  sve što ne možete odvojiti kod kuće. Tako ćete doprinijeti recikliranju i općenito smanjivanju otpada.

Zaustavljamo se ispred spremnika za elektronički otpad. Doznajemo da se bijela tehnika (kućanski aparati kao što su perilice, hladnjaci i sl.) prikupljaju odvojeno od ostalih elektroničkih uređaja (kompjuteri, tableti, pisači, mobiteli…). Iz elektroničkog otpada možemo upotrijebiti rude. Hladnjaci se opet moraju odvojiti zbog freona, plina koji sadrže u sebi.

Najviše primjećujemo spremnika za krupni i građevinski otpad. Krupni otpad je sve što svojim dimenzijama ne može stati u obične spremnike. Građevinski otpad su cigle, keramika itd. Besplatno se može dovesti u reciklažno dvorište. Unatoč tome, nerijetko ćemo vidjeti ružne prizore bačenog krupnog i građevinskog otpada u prirodi ili na ulici. Nedavno je Kaštel Sućurcu otvoreno prvo reciklažno dvorište za građevinski otpad, što je također potez za pohvalu.

Predsjednik školskog EKO Parlamenta Josip Bučević ima brojna pitanja za savjetnicu Ivu. Zanima ga gdje se odlažu maske za lice koje su, nažalost, postale neizbježne u pandemijsko vrijeme. Zasad nema posebnih spremnika za maske, odlažu se u miješani otpad, ali u budućnosti, možda….

Josipa zanima koji su planovi tvrtke Zeleno i modro u bližoj budućnosti. U planu je otvaranje još jednog reciklažnog dvorišta u Kaštel Gomilici te odvojeno prikupljanje stakla po kućanstvima za što će se uskoro početi dijeliti posebne vrećice. Također bi uskoro trebala krenuti i podjela kompostera po domaćinstvima. Sve su to dobre vijesti.

Nastavljamo šetnju dvorištem. Tu su spremnici za opasni otpad: ljepila, boje, motorna ulja, lijekove… Šokantan je podatak da samo jedna litra  motornoga ulja može onečistiti 1 000 000 litara pitke vode! Doznajemo da se stari lijekovi mogu odnijeti i u ljekarne.

Postoje i spremnici za tekstil. Stara odjeća koja je u dobrom stanju dijeli se raznim udrugama, a ostalo se reciklira.

Iskustva s terena

U tvrtki Zeleno i modro zadovoljni su dosadašnjim odazivom građana, a nadaju se i još boljem. Dvojica zaposlenika na reciklažnom dvorištu Nenad Brajnov i Mate Sučić  kažu da je najvažnije da građani kad donose otpad da ga donesu odvojeno.

Pitali smo i vozače Ivana Begonju i Ivana Jukića o njihovim iskustvima. Kažu da im je najgore kad ljudi parkiraju automobil pored kontejnera na ulici i kad oni ne mogu pristupiti i isprazniti ga ili kad odlažu otpad pored kontejnera. Na pitanje našeg Josipa je li im posao stresan, slažu se da nije, ali da bi nam svima bilo bolje kad bi ljudi bili savjesniji. Pitamo ih što trebaju učiniti kad vide nepropisno odložen otpad. Mogu samo slikati i poslati komunalnom redaru. Svi u tvrtki Zeleno i modro misle da su kazne za nepropisno odlaganje otpada male (iznose 500 kn) i da bi trebale biti više.

Edukacija u školi

Dok se naša šetnja dvorištem bliži kraju, dogovaramo daljnju suradnju s tvrtkom kroz edukativne radionice u školi koje će osmisliti naše nastavnice uz pomoć Ive Barun te postavljanje odvojenih spremnika u našoj školi koje će svakodnevno koristiti učenici kao i svi zaposlenici škole.

Možda Vas još zanima